על מה אתה מסתכל?

כיצד שופטים בתחרויות בריקודים סלוניים?

כל מי שאי פעם נתקל בריקודים סלוניים, יגיד לכם שנכון להיום, לא קיימת מערכת שיפוט אובייקטיבית בתחרויות ריקודים. הקרטריונים שלפיהם השופט נותן ציון לזוג – הם רבים. בזמן התחרות, על הרחבה נמצאים מינימום שישה זוגות (בתחרויות בין-לאומיות גדולות יותר, מספר הזוגות על הרחבה יכול להגיע גם ל-20 זוגות שרוקדים בו זמנית!). בזמן הריקוד, במשך דקה וחצי, על השופט לתת ציון לכל זוג על פי ניתוח השוואתי בין כל הזוגות. לכן השופט מסתמך על הרושם שמשאיר עליו כל זוג וזוג.

קיימים שמונה קריטריונים של שיפוט. לקריטריונים השונים יש משקל והשפעה שונים על קבלת הציון הסופי.

הנה הם לפניך!

1.       קריטריון המוזיקליות 

כולם יודעים שהדבר הראשון שהשופטים מסתכלים עליו הוא המוזיקליות. לרקוד את המוזיקה, זאת אומרת להראות כל דגש ועצירה בשיר, זה הרבה יותר מסובך ומעניין מאשר פשוט לרקוד עם המוזיקה.

2.      קריטריון הטכניקה
המושג טכניקה מתחלק לשני נושאים מרכזיים:
* טכניקת הרגליים, הידיים והגוף
* הובלה ושיתוף פעולה בזוג

3.      קריטריון הצורה (SHAPE)
הקריטריון כולל יצירה של מצבים וקווים אינדיבידואליים.

 * הפוזיציה בזוג: אחד המרכיבים החשובים ביותר. פוזיציה נכונה משפרת את שיווי המשקל, נותנת לזוג חן וקלות, מקלה על ההובלה ומאפשרת לבן הזוג לשמור על הקשר עם בת הזוג. לעמידה הנכונה תמיד יש השפעה חיובית על התוצאה בתחרות.

 * קווים: ביצוע יפה ונכון של הקווים בגוף, מגדיל באופן ישיר ועקיף את הנפח של הגוף והתפיסה שלו ברחבה.

 * 'שייפ': הוא חשוב כדי להראות את בת הזוג לקהל ולשופטים באופן המדהים ביותר. את השייפ אפשר לבצע בדרכים שונות. בריקודי הסטנדרט, לדוגמה, ביצוע השייפ הוא דרך המתיחה של בת הזוג למעלה ומימין לבן הזוג.

 * מסגרת: מצב הידיים של בן הזוג צריך להיות בקו ישר בין מרפק אחד לשני. הידיים צריכות להוות צורה של אליפסה, שתישמר גם בזמן התזוזה של הזוג, כי אחרי הכל – על הזוג להיראות יפה, ולא להתפרק בזמן הריקוד.

4.      קריטריון הטקטיקה (שימוש ברחבה)
הקריטריון הבא מורכב משני מרכיבים מרכזיים הקשורים בהשתלבות ברחבה בזמן הריקוד: ההשתלבות של הזוג עצמו ברחבה, וההשתלבות של הזוג ברחבה בהשוואה לזוגות האחרים.

FLOORCRAFT: ההתמצאות על הרחבה. היכולת של הזוג לרקוד על הרחבה ולהימנע מהתנגשויות עם זוגות אחרים, בלי לעצור, ולהמשיך את הריקוד באופן שוטף. מדובר גם ביכולת של בת הזוג להבין בזמן את ההובלה של בן הזוג, ולהגיב בהתאם.

 * הובלה: הגורם החשוב ביותר אצל זוג הוא להיראות 'קלים' על הרחבה. הזוגות אשר מצליחים להגיע למצב של הבנה הדדית ושיתוף פעולה – בסופו של דבר הופכים לאלופים.

5.      קריטריון הכוראוגרפיה

חשוב מאוד לבנות כוראוגרפיה אשר מתאימה ברמת התנועות לרמה של הזוג. בנוסף, המקוריות היא גם מילת המפתח לכוראוגרפיה מוצלחת.

6.      קריטריון הסטייל, הסגנון
ההרמוניה בתוך הזוג. על כל זוג למצוא את הסגנון הייחודי שלו, את מה שמקורי בזוג. זוהי עבודה מאוד חשובה שצריכה להיעשות בשיתוף עם המאמן והכוראוגרף, יחד עם בני הזוג.

7.      קריטריון התלבושות
על התלבושת להיות תפורה באופן מקצועי, יפה ומסודר, כך שגם תתאים לרמה של כל זוג וזוג.

8.      קריטריון הייצוגיות
ההתנהגות על הפרקט, האימג', המראה החיצוני של הזוג. הייצוגיות הזו מתבטאת בתלבושות ובאופן התנועה והריקוד. הרגש שהזוג מבטא בזמן הריקוד, והאנרגיה.